Život v dobe kamennej

Ku 1. aprílu skončilo na Slovensku vysielanie viacerých českých televízií, pod čo sa podpísal tlak televízií JOJ a Markíza. Dnes sa rozoberá téma rušenia českej verejnoprávnej televízie – Českej televízie – a jej všetkých programov. Kam to v3etko môže zájsť?

Ani vo sne by nám nenapadlo, že budeme niekedy písať článok o tom, že nejaké televízne programy, ktorým rozumieme, lebo sú najbližšie nášmu rodnému jazyku, sa budú zo slovenského trhu “sťahovať”, pretože doslova “vadia” dvom komerčným subjektom, ktoré sa im nedokážu vyrovnať nielen kvalitou, ale ani obsahom.

Hry započali, vojna bude tvrdá – len pre diváka

Faktom, ktorý potvrdil aj súd, čím prišiel precedens, je, že televízie, ktoré sú šírené na slovenskom území, nemajú vysporiadané vysielacie práva na akvizičný program, teda na prémiové a filmové tituly, ktoré vysielajú. Teda, aspoň nie pre slovenskú republiku.

Na základe tohto rozhodnutia nadobudla televízia JOJ dojem, že môže diktovať operátorom a providerom, čo smú a nesmú šíriť a ako to majú či nemajú robiť. V dnešných dňoch sa skloňujú slová ako zrušenie Českej televize, porušovanie zákona, či súdne spory. Pod touto myšlienkou sa však skrýva niečo, čo bežný divák nemá šancu asi len tak pochopiť a dookola sa môže oplietať fakt, že providery či televízie nemajú právo na to, aby vysielali na našom území filmy či obsah, na ktorý nemajú práva pre náš trh.

Súd, spravodlivo rozhodol, že televízie majú pravdu, avšak dal im tak do rúk karty, ktoré vytvorili páku na to, aby všetko čo sa televíziám nebude páčiť, vo svojej podstate vyhlásili za porušovanie licencií a mohli to tak nechať “zrušiť”. Vďaka tejto páke sa zo slovenského trhu museli porúčať televízie Nova a Prima, ktoré sa dohodli s providermi o náhradných programoch – Nova International a Prima plus, ktoré vysielajú výhradne originálny obsah – teda seriály, ktoré produkovali dané televízie a obsah, na ktorý majú televízie práva. Pár dní na to sa z rovnakých dôvodov do konfliktu dostali aj televízie Barandov, ktoré sa tiež idú pomaly “porúčať”. Dnes je na “odstrel” česká verejnoprávna televízia a my sa pýtame, kde to všetko skončí?

Rozumieme viacerým jazykom, čo s tým?

Hlavným problémom je, že televízie vysielali akvizičný program skôr, ako to stihli slovenské televízie a aj keď ich nevysielali skôr, ľudia si skôr počkali na to, že to bude dávať konkurencia z čiech, pretože kvalita sa porovnať dá veľmi jednoducho. Menej reklám (aj keď dlhších), lepší dabing a rozhodne kratšia doba vysielania, keďže je reklám menej a nepotrebujú natiahnuť 2 hodinový film na 3 a pol hodiny.

Okrem toho, češtine predsa väčšina slovákov ešte stále rozumie a to je problém. Ale, vážené televízie, viete že na slovensku máte aj stále ľudí, čo vedia nemecky, poľsky, maďarsky, rusky a určite aj anglicky? Čo príde po zrušení českých programov? Rušenie maďarských programov, ktoré prevažujú na juhu slovenska? Alebo rušenie poľských pre severnejších občanov? A čo chudáci na východe, kde je viacero rusínskych a ukrajinských občanov, čo vedia rusky? Veríme, že všetci vedia, kam touto úvahou mierime. A čo prémiové programy ako sú napríklad HBO, ktoré reprízuje pomerne často a hlavne ako prvá, všetky prémiové filmy a to už len pár mesiacov po filmových premiérach v kinách? A čo filmbox, Discovery Channel a iné programy?

S otázkami, ktoré majú podobný charakter, sa naša redakcia obrátila aj na marketingové oddelenie televízie JOJ avšak nepovažujú našu redakciu asi za dostatočne novinársku, aby sa mala potrebu vyjadrovať, takže naše otázky dostanú aj s hlavičkou a žiadosťou na základe “info zákona”. V každom prípade nám osobne je už v dnešnej dobe jasné, že tento boj nemôže skončiť inak, ako že na to všetko doplatí len a len divák.

Krok je na operátoroch

Či bude alebo nebude mať televízia aj v tomto prípade úspech, zatiaľ môžeme len polemizovať. V každom prípade má už v rukách precedens, na základe ktorého už raz takto rozhodnuté bolo a to im dáva domienku, že to môžu použiť v každom spomínanom prípade. Rovnako faktom ostáva aj to, že žiadna televízia nekupuje vysielacie práva pre celý svet, ale len pre krajiny, kde pôsobí. Aké potom má práva iná televízia? Môže si nárokovať aj TA3 svoje vysielacie práva voči CNN či BBC? Alebo si môže Senzi TV nárokovať zrušenie Šláger TV na Slovensku?

Aj keď si myslíme, že by operátori mali zastávať práva svojich zákazníkov, je jasné, že sa musia podriadiť zákonu. Teda je viac ako možné, že aj napriek chorému zmýšľaniu televízie JOJ s rušením “českej konkurencie” sa jej to tak či tak podarí a poskytovatelia budú nútení vysielanie pozastaviť.

Výzva poskytovateľom od čitateľov a redakcie

Veríme, že píšeme aj v mene našich čitateľov a fanúšikov, ale myslíme si, že by sa mali voči takémuto doslova monopolnému postaveniu jednej či dvoch komerčných televízií, provideri spojiť a povedať “dosť”! Provider je ten, kto rozhoduje o tom, koho signál bude cez svoje technické riešenia poskytovať a koho nie, rovnako ako si provider má sám určovať, či tie-ktoré televízie do svojej ponuky zaradí a za akých podmienok. Myslíme si (a fanúšikovia na facebooku sa vyjadrili rovnako), že práve televízie JOJ a Markíza by mali byť vyradené z ponuky providerov, kedy sú ich programy šírené v základnej ponuke a mali by byť presunuté do platených balíčkov, kde si divák sám rozhodne, či dané programy chce, alebo nechce sledovať. Určite by si televízia JOJ a aj Markíza veľmi rýchlo rozmysleli, či chcú bojovať takýmto spôsobom, alebo sa budú správať tak, ako iné televízie v iných krajinách EÚ.

Je 21. storočie a televízia JOJ sa snaží posunúť čas a vrátiť svet do čias, kedy televíziu z čiech chytili len ľudia čo bývali v tesnej blízkosti hraníc a nik iný. Do doby, kedy existovali hranice a ľudia mali od seba ďaleko. Len chceme pripomenúť, že všade sa snažíme o to, aby bol svet otvorený, zdieľaný a bez hraníc, avšak to televízii JOJ nezarába.

Dovidenia a nalaďte si nás…

Ako za čias prohibície, rovnako budú fungovať české programy aj naďalej. Furt budú cesty ako tieto programy budú ľudia sledovať a žiadna televízia ani provider tomu kroku nezabráni. Furt je tu satelitná televízia, furt je tu internet a internetové televízie. Nie je to tak dávno, čo sme písali článok o stránkach, kde môžete za pár drobných sledovať všetky české programy, takže koho bude tento súboj bolieť najviac? Samozrejme že diváka, ale televízia JOJ a Markíza určite neodíde z tohto boja bez toho, aby neutrpela viac, ako si myslí.

Prvá sa o tom presvedčila televízia Markíza, ktorá sa rozhodla presunúť z vysielania cez DVB-T. Pád bol tak vysoký, že zvažuje návrat aj za cenu, že bude musieť za svoje pásmo priplatiť viac ako predtým. Uvidíme čo sa bude diať.

Výzva pre televíziu JOJ

Nechceme a ani nemáme právo vám diktovať, ako sa máte na slovenskom trhu správať. Vy platíte licencie za vysielanie, vy nakupujete programy, vy rozhodujete o ich vysielaní a zaraďovaní do programu. Vy rovnako platíte človeka, ktorý má mať prehľad o tom, čo robí konkurencia a má navrhnúť riešenie, keď príde na to, že snáď by niektorá televízia odvysielala niečo skôr. Kedysi to fungovalo presne tak isto. Televízie robili a stavali program tak, aby “prečúrali” konkurenciu, ale nikdy to nerobili formou, akou sa rozhodla práve vaša televízia viesť tento boj. Nepopierame a neodopierame vám právo na to, aby ste si svoje investície chránili, avšak otázkou je, či to robíte za cenu, ktorú sú ochotní obetovať aj práve diváci, ktorí sa po tomto kroku skôr otočia chrbtom a pôjdu providerom vrátiť a obúchať o hlavu ich set-top-boxy…

Zamyslite sa! Kým je čas.

Poslal(a) ~

František Čaník sa narodil vo februári 1981 a od základnej školy sa rád venoval výpočtovej technike, čo mu zostalo až do dnešných dní. Spolu s informačnými technológiami sa však jeho kroky spojili aj s prácou pre internetové médiá, kedy stál pri zrode šoubizového portálu Šoubiznis.sk, odkiaľ čerpal inšpiráciu pri tvorbe nového lifestylového magazínu a časopisu MAKE. Ako sám rád hovorí, chce, aby na internete bol opäť poriadok a aby mali čitatelia opäť možnosť sami sa rozhodnúť, či budú veriť „kačiciam“, ktoré napísali bulvárne médiá, alebo si skôr zvolia verziu, ktorá nie je až tak pritiahnutá za vlasy a je konzultovaná priamo s aktérmi príbehu či článku ako takého.

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search