Vzbura žien

Ženy kašlú na bujné predstavy mužov o veľkých prsách. Hromadne si ich dávajú zmenšovať.

Zdá sa, že doba obrovských pŕs je na ústupe. MUDr. Dušan Guba PhD., primár kliniky, ktorá sa zaoberá plastickými operáciami tvrdí, že počet žien, ktoré si ich nechávajú zmenšovať rapídne narastá. Odmietajú znášať bolesti chrbta, ktoré majú pri nosení ťažkého bremena na hrudi a kašlú na to, že pre mužov prestávajú byť bohyňami. Dokonca ak predložia od lekára dôkaz, že im prsia spôsobujú neurologické a ortopedicke problémy, na drahý zákrok im prispeje poisťovňa.

Skôr menšie
„Robím to neuveriteľne rád,“ hovorí o najnovšej ženskej móde primár esteticko plastickej chirurgie Dušan Guba. Tvrdí, že prsia sa zmenšením omladia a sú krajšie. Sám vraj nepatrí k mužom, ktorý slintajú pri megaprsníkoch. „Mám rád skôr menšie prsia. Ak si zoberiem spolužiačky päťdesiatničky, ktoré mali v osemnástich pekné dvojky, trojky, dnes ich majú výrazne ovisnuté. A opačne, tie ktoré mali nulky, alebo jeden a polky, tak aj po dojčení ich majú v mnohých prípadoch doteraz pekne vytvarované,“ hovorí.


Nešťastní muži

Najčastejším dôvodom, prečo ženy podstupujú tento zákrok sú vraj neurologické a ortopedické problémy, čiže bolesti chrbta a hlavy, prípadne tŕpnutie rúk. „Dnešné ženy sú moderné, emancipované, bažia po kariére, naháňajú sa, športujú a nadrozmerné prsia sú pre ne naozaj veľkou príťažou,“ obhajuje nový trend. Najväčšie, ktoré redukoval, mali šesť kilogramov, no sú aj podstatne ťažšie. Dozvedáme sa tiež, že ak žena podstúpi u špecialistu vyšetrenie, ktoré potvrdí, že za jej zdravotnými problémami sú ťažké prsia, poisťovňa jej môže zákrok preplatiť. Mnohí muži sú z takýchto rozhodnutí manželiek, či mileniek nešťastní. „Chodia za mnou do ambulancie ako za chlapom v nádeji, že u mňa nájdu porozumenie a žiadajú, aby som to ich partnerkám vyhovoril. Nedávno som jednému dal na krk kilogramový sáčok soli, nech sa s ním prechádza desať minút po chodbe. Ani tých pár minút nevydržal,“ konštatuje.

MUDr. Dušan Guba PhD.
Dojka
K horúcim adeptkám na zmenšenie pŕs patrí aj štyridsaťosemročná Marta Valentová z fan klubu Mariky Gombitovej. „Ešte som sa definitívne nerozhodla, pretože sa bojím rezania. Ale už roky sa s tými mojimi šestkami cítim ako nepodarok prírody a mám z toho dosť veľký komplex. Hanbím sa za ne, preto si ich skrývam. Našťastie sú ale zdravé a to je hlavné,“ podotýka. Nepríjemne sa cíti aj pri obdivných pohľadoch mužov, ktorý sa jej pri rozhovore viac pozerajú na hruď než do očí. Najväčšie muky ale zažívala, keď pred časom havarovala a zlomila si kľúčnu kosť. „Lekári ma celú opancierovali sadrou, ruky mi dali do polohy Golema a takto som trpela šesť týžňov. Pod prsami sa mi to celé zapálilo, mala som dokonca aj krvavé ranky. Bol to hnus a zapáchala som. Na ihlice na štrikovanie som si dala vatu a tak som si to tam čistila. Muži si vôbec nevedia predstaviť aké trápenie je s veľkými prsami. Ani podprsenku poriadnu si neviem kúpiť. Ani jedna mi poriadne nesedí, škriabe a tlačí. U mňa je problém, že obvod okolo podprsného pásu je malý, ale bulvy mám obrovské. Vôbec neviem, po kom som taka ceckatá. Strašne ma z toho bolí chrbát. Aj chrbticu mám kvôli nim skrivenú. To, ako veľmi sa tam potím, ani nekomentujem. Ani si neviete predstaviť ako závidím ženám s peknými trojkami. Ja vyzerám ako taká dojka,“ hnevá sa.

Aby Pán Boh nezazeral
Primár Guba patrí tiež k nemnohým chirurgom, ktorí nespravia platiacim pacientom všetko čo im na očiach vidia. „Raz u mňa bola stopäťdesiatdeväť centimetrov vysoká dievčina s požiadavkou na štvorky prsníky. Keď som jej ukázal, kam sa jej prsník po zákroku posunie a vysvetlil, že tým sa jej skráti trup na ani nie pätnásť centimetrov, čiže bude pôsobiť macato, krátko a disproporčne, po porade s kamarátkou si to rozmyslela. Bol som tomu rád, pretože keby som jej to spravil, kompletne by som jej porušil lineárne kosoštvorcové čiary, súmerosť trupu a to by bola veľká škoda,“ vysvetľuje. Občas k nemu zablúdia aj nábožensky orientované ženy. „Povedia, že zastávajú názor, že treba ostať tak ako ju Pan Boh stvoril, preto si prsia chcú zväčšiť len o trošíčku. Vraj, aby na nich Páh Boh veľmi nezazeral,“ prehodí špecialista perličku.

Mužov ľutuje
Často sa stretáva aj so situáciou, že za ním do ordinácie príde žena len pod nátlakom partnera. „Hneď to zbadám, pretože za pacienku odpovedá na všetky otázky, zatiaľ, čo ona sklápa zrak. Mám bohužiaľ aj pacientky, ktorým sa napríklad po pôrode zmenil tvar prsníkov a partner ich kvôli tomu odstavil. A vôbec to nie je zanedbateľná skupina žien. Takého muža ľutujem. Je totiž len otázkou času, keď mu na jeho manželke začnú vadiť ďalšie zmeny, ktorým sa nikto z nás nevyhne. Ovisnuté viečka, šediny, menej vlasov, ovisnutá koža na bruchu a nakoniec, že už nie je tak fyzicky zdatná, alebo nemá sexuálny záujem,“ hovorí.

Ako to začalo?
História chirurgického upravovania prsníkov sa datuje od konca devätnásteho storočia. V tom čase dámy vyhľadávali pomoc špecialistov len v prípade výraznej asymetrie prsníkov. Praktiky toho obdobia dnes pôsobia minimálne úsmevne. Na zväčšenie prsníka chirurgovia používali tukové nádory, ktoré odobrali z chrbta ženy. Začiatkom dvadsiateho storočia nastal „pokrok“, keď do prsníkov aplikovali parafínový olej. Operácie však končili obrovskými problémami. Nesterilný parafín prsníky tak zdeformoval, že často prichádzalo k ich amputácii. „Pred niekoľkými rokmi som na kongrese v Rusku videl následky zväčšovania prsníkov v krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu. Otvorili prsník z ktorého vytekala tekutina, nápadne sa podobajúca na ropu. Po zákroku prsia vyzerali horšie ako pred ním,“ spomína primár Guba. Až na začiatku šesťdesiatich rokov sa do prsníkov začal aplikovať silikón, ktorý sa s rôznymi vylepšeniami operačných techník používa dodnes.

Riskla to medzi prvými
Pani Beata, ktorá si dala prsia zväčšiť v sedemdesiatych rokoch patrí k priekopničkam estetickej plastickej chirurgie u nás. „Mala som takmer sto kilogramov a bez pŕs som vyzerala doslova smiešne. Chirurg, ktorý mi ich zväčšoval s tým nemal takmer žiadne skúsenosti, aj tak som to riskla. Pod kožu mi strkal niečo čo vyzeralo ako hruda syra. Strašne ma to bolelo, nehovoriac o tom, že prsia nemali žiadnu mäkkosť a jemnosť. Ostali úplne tvrdé. Doslova akoby som tam mala kameň. Na pláži, keď som si ľahla na bok, alebo na chrbát, mi prsia ostali vo vodorovnej polohe. Ľudia na mňa zazerali, bolo to neprirodzené, ale aspoň som mala na hrudi nejaký objem,“ prezrádza. V roku 2008, keď jej v národnom onkologickom ústave doporučili, aby si „to“ dala vybrať, chirurg v ústave lekárskej kozmetiky sa zhrozil. “Mala som tam zvyšky akejsi neidentifikovateľnej pevnej hmoty. Našťastie som ale mala zachovaný dostatok tukového a žľazového tkaniva, takže prsia mi nanovo vymodeloval,” tvrdí dnes už takmer sedemdesiatročná pani.


Amatéri

V súčasnosti si ženy pri zákrokoch podľa primára Gubu musia dávať pozor najmä na odborníkov bez odborného vzdelania a na inplantačné materiály, ktoré nie sú certifikované v Europskej únii a neprešli ani štátnym ústavom na kontrolu liečív. „Ich používanie je zakázané a trestné, napriek tomu sa často vyskytujú aj na Slovensku. A nielen to. Stretol som sa s tým, že plastickú chirurgiu u nás často vykonávajú ortopédi, ušní lekári, či kardiológovia, ktorý s touto špecializáciou nemajú nič spoločné. Bežne sa s nimi stretávam na workshopoch, kde prednášam. Absurdné je, že vôbec netušia, kde sa nachádza aká cieva, alebo nerv. To je ako by som ja, plastický chirurg odborne liečil cukrovku,“ hnevá sa.


Umelec

Svoju prácu považuje za rovnaké umenie ako napríklad sochárstvo, pri ktorom je rovnako ako v plastickej chirurgii nutné mať vysoký stupeň estetického cítenia. Vysvetľuje tiež, prečo v plastickej chirurgii pôsobí viac mužov ako žien. „Muž sa na ženu pozerá ako na celok. Páči sa mu pekná tvár, zuby, pery, zadok, aj prsia. Všetko sa dá upraviť, no zároveň je nutné zachovať ženskosť a jemnosť, čiže čaro celkovej osobnosti. Pohľad očí, krásne linie a krivky. Myslím, že ženám tento takzvaný mužský pohľad jednoducho chýba. Je to trochu aj logické. Okrem estetiky však, treba mať aj výtvarné videnie a predstavivosť,“ prizvukuje chirurg, ktorého rukami už prešli tisíce pacientiek.

Poslal(a) ~

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search