Riešenie klimatickej krízy leží na tanieri

Dnes ta vyzývam na niečo, čím otravujem životy môjho okolia už nejaký ten rok – skús si dať o niečo menej mäsa ako po iné dni. Alebo aj žiadne?! 😊

Tu je niekoľko mojich tipov ako konzumovať menej živočíšnych výrobkov:

  • Skús si doma pripraviť niektorý z vegánskych receptov od Surovej dcérky, no jej rastlinné variácie tradičných slovenských jedál nemajú chybu) alebo moje obľúbené curry či mac and cheese.
  • Ak sa na varenie necítiš, zver sa do rúk odborníkov. Objednaj si obed z najlegendárnejšieho vegánskeho Balans bistra (ich menúčka sú vychýrené aj medzi mäsožravcami), alebo ďalších skvelých podnikov ako Veglife, Bemba či VEGAN Kiosk.
  • Experimentuj s rastlinnými náhradami tvojich obľúbených bežných surovín. Ponuku skvelých rastlinných výrobkov už nájdeš v každom obchodnom reťazci. Jogurty, nátierky, mleté „nemäso“ či rastlinné nemlieko vedia byť plnohodnotnou náhradou za suroviny na ktoré sme zvyknutí. Napíš mi a veľmi rada sa podelím o tipy na mojich overených obľúbencov.

A prečo toto všetko?

  • Pre (ne)znesiteľnú ľahkosť bytia – rastlinné jedlá sú chutné, sýte a neodpália ťa na niekoľko hodín po výdatnom obede. Ak to nepreženiete s dezertmi, nečaká ťa žiadna food coma 😊
  • Aby sme nerobili druhým to, čo nechceme aby sa dialo nám – verím, že každý tvor ma právo na naplnenie svojich biologických aj psychických potrieb. To je však realitou pre minimum hospodárskych zvierat – väčšina sliepok, kráv či prasiat žije v neustálom strese, bez výbehu. Radšej ako veľa mäsa supermarketovej kvality si preto skús dopriať, aj keď o niečo menej, naozaj kvalitných farmárskych produktov.
  • Zníženie konzumácie mäsa je najefektívnejší realistický spôsob ako znížiť svoju ekologickú stopu.

Ašpirujúca minimalistka a hrdá slniečkarka. Snažím sa byť pozitívnym príkladom a pomáhať môjmu okoliu objavovať silu zodpovedných spotrebiteľských rozhodnutí.

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search