Pomôž prírode okolo seba, ochraňuj krehkú biodiverzitu

V čase klimatických zmien je potrebné chrániť biodiverzitu okolo nás a pomáhať včelám aj ďašiemu užitočnému hmyzu. U včiel v čase intenzívnej znášky prevláda zberací pud, ten obranný je naopak v útlme, preto sa ich netreba báť. V tomto období nepichajú ani lietavky s vyprázdneným medovým vačkom.

Buď bee-friendly a zvoľ medonosné kvety 😉.

Zmesy vhodné pre včely ohsahujú lúčne kvety, liečivé bylinky aj zelené korenie. Kvetnatá lúka v záhrade podporí tzv. malý vodný cyklus a počas suchého obdobia v záhrade zadrží vodu.

Základ ekológie = čím viac rastlinných a živočíšnych druhov ekosystém obsahuje, tým je silnejší, udržateľnejší a menej zraniteľný.

Semienka zo svojej záhrady môžeš následne zbierať, rozdávať kamarátom, rodine či susedom.

Tu je niekoľko mojich dôvodov:

  • Vedci zistili, že domáce záhradky a kvety na balkónoch sú najväčším zdojom potravy pre včely v mestách (až 85% nektáru). Už 3 záhradky vytvoria čajovú lyžičku nektáru za deň. Nezdá sa to veľa, ale v prepočte na veľkosť človeka je to ekvivalent ku viac ako tone džúsu.
  • Opeľovače sú kľúčovým riešením pri svetovej produkcii jedla.  Bez ich pomoci by zahynulo 80% plodín a mnoho svetových ekosystémov by skolabovalo.
  • Intenzívne poľnohospodárstvo a chemické postreky spôsobujú ich ročný úbytok až 2,5%.

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search