Connect with us

Lifestylový magazín MAKE.sk

Neberte nám nášho Lea!

Premiéra

Neberte nám nášho Lea!

Po dvoch dlhých rokoch očakávania ďalšieho hereckého koncertu Leonarda Di Capria sa fanúšikovia na Slovensku dočkali. Zo všetkých strán ich zavalila kampaň: do kín príde J. Edgar, filmová biografia zakladateľa a šéfa FBI, ktorej kritici predpovedajú tie najväčšie hollywoodske ocenenia. A tu zrazu, niekoľko týždňov pred premiérou, naše kiná dlhoočakávaný film zo svojho programu vyhodili. Prečo?

J. Edgar Hoover bol obávaný, obdivovaný, nenávidený a ctený bojovník za presadzovanie práv v USA. Ale za zatvorenými dverami udržiaval veľké tajomstvo, ktoré by mohlo zničiť celú jeho kariéru. Uznaniami a superlatívmi ovenčený biografický film režiséra Clinta Eastwooda, v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom, si Američania vychutnali v premiére už v novembri minulého roka. Žiaľ, Slovensko a niekoľko ďalších krajín sa kinopremiéry filmu dodnes nedočkali a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej už ani nedočkajú.

Po júli 2010 a neuveriteľnom filmovom zážitku menom Inception prišlo dlhé čakanie, ktoré trvalo dva roky. Po ňom mal nasledovať trhák s názvom J. Edgar – ďalší herecký koncert Leonarda Di Capria, herca s pribúdajúcimi rokmi a scenármi uznávaného stále viac a viac. Namiesto filmovej novinky však nasledovalo veľké sklamanie. Uprostred masívnej kampane distribútor premiéru stopol a snímku z plánu kinopremiér stiahol. Predstavitelia slovenskej distribučnej spoločnosti Continental Film, ktorá je u nás predĺženou rukou amerických štúdií Warner bros., sa nechali počuť: „Film J.Edgar bol zrušený na základe rozhodnutia štúdia Warner bros., ktorý film zrušil vo viacerých európskych krajinách.“ Okrem Slovákov boli napokon sklamaní aj Maďari, Estónci, Cyperčania a Lotyši, dokonca aj fanúšikovia di Capriových filmov na Litve a Ukrajine, v Poľsku a Slovinsku. Záložný plán slovenských filmových labužníkov, odskočiť si do kina za hranice, padol v okamihu, keď z distribučných miest Američania vyhodili aj Českú republiku. Čistky sa však neskončili v Európe, distribúcia bola zatrhnutá aj v Číne, Vietname, Thajsku, Malajzii a Indonézii.

Daniela Dršková z Continental Filmu na margo prekvapivého pokynu zo Spojených štátov vysvetľuje: „Dôvod zrušenia nepoznáme, ale väčšinou sa filmy rušia z dôvodu veľkej pravdepodobnosti, že film nebude ziskový, alebo pretože sa nehodí pre náš trh.“ Nuž, zaujímavé riešenie, drahí americkí kolegovia – stopnúť distribúciu filmu uprostred spustenej kampane, pretože sa na trh nehodí… Tak či onak, oficiálne vysvetlenie z USA dodnes neprišlo. A tak, čo čert nechcel, verejnosť i médiá si nečakaný krok vysvetlili po svojom. Kuloárové šepoty sa viac-menej zhodujú s tipmi v Continental Filme, a hovoria, že materské štúdio jednoducho prehodnotilo svoje rozhodnutie, pretože sa nazdáva, že film by mal v slovenských kinách nízku návštevnosť. Zrušenie slovenskej distribúcie má byť údajne reakciou na slabú návštevnosť v iných krajinách, ktoré nás s dátumom premiéry predbehli. V súvislosti s tým sa šíria fámy typu „príliš kontroverzná téma filmu pre príliš konzervatívneho diváka či krajinu“.

A tak nám, konzervatívnym divákom na konzervatívne Slovensko poslali milí americkí distribútori v rámci filmovej jari a leta „trháky“ typu Piraňa 3DD. No, nie sú zlatí? Ďalšie filmové skvosty, ktoré nakŕmia v najbližších dňoch hladné „kinokrky“, sú animovaní Piráti, alebo /poprosím fanfáry/ komédia s Adamom Sandlerom Môj otec je šialenec. Náročnejší filmový divák môže akurát tak… čakať. Napríklad na ďalší plánovaný film s Leonardom di Capriom Django Unchained z dielne Quentina Tarantina. Na ten si počkáme do januára 2013. Ak nám ho teda v decembri pre istotu nestiahnu z distribúcie.

 

Continue Reading
Komentáre

More in Premiéra

Populárne

Advertisement
Na vrch