Keď menšina potrestá väčšinu

Možno by ste si mysleli, že budeme písať o politikoch, avšak iba čiastočne, pretože všetko je to o prístupe. Prístupe nás – všetkých.

Od 1.10. začnú platiť nové opatrenia, ktoré majú zabezpečiť zníženie rozširovania vírusu Covid-19 u nás. O tom, či sú alebo nie sú správne, asi nemá zmysel vôbec polemizovať. Skôr sme sa rozhodli, že budeme písať o tom, ako my všetci – ako celok – zlyhávame v súboji s ľudskou hlúposťou.

Nechceme písať o tom, že politici si nerobia svoju prácu, že príjmajú opatrenia, ktoré nás obmedzujú, alebo že nám niečo kážu a iné robia. To všetci vidíme a vo väčšine prípadov sa stáva, že si z nich – žiaľ – berieme aj príklad.

To je niečo, čo by si mali uvedomiť hlavne politici, že oni sú tí, na ktorých je upretý zrak väčšiny obyvateľov našej krajiny. Na nich a ich pleciach sú aj tie nepopulárne veci, ktoré nás obmedzujú, avšak – ruku na srdce – mali sme dostatok možností ako sa práve takémuto prístupu vyhnúť. Čo sme však urobili?

Opatrenia ako trest

Keď sa začala prvá vlna, všetci v médiách so strachom sledovali každý jeden nový prípad. Nárast návštevnosti webov dosahoval rekordy a každý chcel mať okamžité informácie o tom, či už Corona zasiahla aj nás. Nebol to pre nikoho žiaden žart, nebol to žiaden hoax, nebolo to nič, čo vytvoril Soroš a jeho spriaznená banda. Všetci ste boli našponovaní na nitkách a vrteli ste zadkom, keď sa neaktualizovali informácie o počtoch infikovaných.

Dnes? Dnes už čítate o tom, ako si politici nenasadzujú rúška a nemajú z toho žiaden postih. Čítate o tom, ako “zaručene” kamarát nejakého kamaráta dostal SMSku o tom, že je pozitívny a pritom sa testu ani nezúčastnil, či iné podobné bludy. Žiaľ, začali ste veriť všetkému možnému, čo si ktokoľvek kdekoľvek vymyslel a strach o vlastný život vystriedala rebélia, ktorú často sledujeme len v spravodajstve z USA.

Dnes už veríte tomu, že rúška vám škodí, pritom ešte pred 3 mesiacmi ste všetci naháňali guľaté gumičky a div vám nezhorel šijací stroj, jak ste zarábali práve na predaji rúšok. Dnes veríte, že vlastne nik sa nenakazil a politici si globálne testujú poslušnosť svojich “poddaných” aby sa mohol nastoliť systém globálnej vlády, pritom ešte minulý mesiac mala každá vláda úplne iný názor na to, ako predchádzať šíreniu. Od komunitnej imunity cez rúška a totálny blackout.

Uverili ste ľuďom, ako je Marián Kotleba, ktorý dlhodobo čelí rôznym podozreniam za šírenie poplašných správ a dezinformácií, pričom práve on  – ako pedagóg – by mal ísť príkladom. Žiaľ, jediný príklad a kým ide, je presne ten opačný.

Kam zmizol váš strach o blízkych?

Každý deň sa zvyšujú počty testovaných a s nimi samozrejme aj výška infikovaných. Počet tých, čo sú zodpovední je – naštastie – ešte stále dostatočne vysoký na to, aby sme nedosiahli čísla, aké majú napríklad v česku či maďarsku. Naštastie. Nás však zaujíma jediná vec. Kam zmizol ten strach o vašich blízkych? O vaše vlastné zdravie? O zdravie osôb, čo sú vám blízke a znamenajú pre vás všetko?

Ak si vezmeme na misku váh nosenie obyčajného rúška, ktoré musíte mať v tom najhoršom prípade na tvári len pár hodín, oproti tomu, že môžete v tom najhoršom scenári prísť o život, ktorá miska zaváži? Tá, kde obetujete trošku času, alebo tá, kde obetujete svoj vlastný život? Písať o hygiene, ktorá je samozrejmosťou väčšiny z nás, je pre nás úplnou absurditou, avšak v mnohých častiach slovenska je to problém, pretože často krát ani nemajú dostatok vody, nie to ešte kanalizáciu či vodovod. Uvedomujete si to? To riziko masívneho rozšírenia?

Kričíte na politikov, že príjmajú opatrenia, ktoré vás obmedzujú, ale môžu robiť niečo iné, keď neakceptujete jednoduché pravidlá? Svet už nikdy nebude rovnaký, či sa vám to páči alebo nie. Nebude rovnaký dovtedy, dokiaľ tu budú ľudia ako Marián Kotleba, či ľudia, čo zdieľajú bludy. Tento článok nie je písaný preto, že by ho niekto zaplatil alebo že by sme ako registrované médium snáď boli niekým kontrolovaný, nie. Takže ani vaše hoaxy o tom, že ide o mediálnu hru neobstoja.

Vždy sme si mysleli, že sme na tom veľmi dobre, že to zvládame, ale posledné dni ukazujú jedinú vec – že ľudia nepotrebujú vo vážnych bezpečnostných otázkach vôbec žiadnu slobodnú voľbu. Ak sa môžu rozhodnúť medzi životom a smrťou, vybrali si – často krát – smrť. Prečo? To sa spýtajte ľudí, čo zdieľajú hoaxy. Žiaľ, ich sú stále desaťtisíce.

Poslal(a) ~

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search