Connect with us

Lifestylový magazín MAKE.sk

Handmade šperky nie sú „aušus“!

In & Out

Handmade šperky nie sú „aušus“!

Vyrába unikátne šperky, aké vo svete nemajú obdobu. Napriek tomu jej meno rezonuje oveľa viac v zahraničí než na Slovensku. A pri tom sa Izabela Štefunková narodila pod Tatrami. Hoci mala prácu snov, vzdala sa jej a rozhodla sa splniť si životný sen. Dnes ručne vyrába rozprávkové šperky zo vzácnych tahitských čiernych perál či z pravých thajských orchideí, ktoré zalieva do striebra, zlata a do živice. Táto výnimočná dáma žije striedavo vo Viedni i v Paríži, hovorí plynule 8 jazykmi a v nohách má už doslova celý svet. Áno, dámy a páni, takíto výnimoční ľudia reprezentujú Slovensko za hranicami bez toho, že by ich mnohí z nás poznali…

Kto sa skrýva za menom Izabela Štefunková?
Izabela Štefunková síce pochádza zo Slovenska, ale od detstva žije v zahraničí. Narodila som sa pod Tatrami, detstvo som prežila s rodičmi v Alžírsku, vyštudovala som vo Francúzsku, do prvého zamestnania som nastúpila v Prahe u Michelin, potom vo Viedni do Phillips, s ktorým som odišla do centrály v Holandsku – odtiaľ aj môj holandský pas…
Som žijúci príklad globalizmu, som doma všade (smiech).

To znie ako veľmi zaujímavý životopis… Aká je vaša profesia?
Posledných 8 rokov som bola Export manažérka pre jednu rakúsku módnu firmu, čo v praxi znamenalo, že som bola 300 dní v roku na cestách od Los Angeles cez Island až po Moskvu. A keď som po mamke stratila na rakovinu aj otca, uvedomila som si, že život je krátky, a dala som výpoveď, aby som si splnila sen – urobiť zo svojho hobby svoje povolanie.

A tým je?
Výroba a predaj vlastnej značky unikátnych handmade šperkov.

To je celkom výrazná zmena od vašej pôvodnej profesie. Ako ste sa dostali k šperkárstvu?
Od malička som si väčšinu módnych doplnkov i oblečenie vytvárala sama. Aj na štúdium som si privyrábala ako externá dizajnérka pre jednu francúzsku firmu. Počas mojich dlhoročnych ciest po svete som ponachádzala krásne komponenty a vyrábala z nich šperky. Najskôr pre seba a pre kamarátky, postupne sa myšlienka mojej vlastnej značky konkretizovala viac a viac…

Vyštudovali ste umeleckú školu?
Nie. Vyštudovala som vo Francúzsku medzinárodný obchod. Čiže mám obchodnú bázu, ktorá mi spolu s mojimi doterajšími skúsenosťami pomáha postaviť a etablovať moju firmu na medzinárodnej módnej scéne. Čo sa týka výroby šperkov, som samouk. Nakúpila som si v zámori desiatky kníh, navštívila v Kanade pár workshopov. A fantázia vždy mala a stále má v mojom živote miesto.

Máte medzi zákazníkmi aj známe tváre? Či už zo Slovenska alebo iných krajín?
Keďže som firmu založila len pred 5-timi mesiacmi, dá sa povedať, že len začínam. Mala som už módnu prehliadku v Čechách s firmou Max Mara a v Košiciach mi líniu šperkov predstavila Andrea Verešová. K dnešnému dňu mám zakazníkov v 6-tich krajinách – okrem Českej a Slovenskej republiky, vo Francúzsku (kde trávim polovicu času u môjho priateľa v Paríži), ďalej v Rakúsku, Holandsku a v Kanade.

Ako dlho sa už venujete výrobe šperkov?
Profesionálnejšie, odkedy sa pohrávam s myšlienkou skúsiť to na vlastnú pasť, 2-3 roky.
Minulý i tento rok som stihla absolvovať Európsku dizajnérsku súťaž v Londýne, kde som sa oba razy dostala spomedzi stoviek účastníkov medzi top 20, vďaka čomu boli moje šperky vystavené na London Jewellery week.

Čím sú vaše šperky unikátne?
Šperky sa dajú kopírovať, ale fantázia, zručnosť a vkus nie. Značku som postavila na osobnom prístupe k zákazníčkam. Tvorím šperky na jedinečné príležitosti, k daným šatám, na požadovanú veľkosť, vo farbách i materiáloch, aké si klientka praje. Unikátnosť im dodávajú použité komponenty, ktoré v iných kolekciách takmer nenájdete. Hľadala som ich niekoľko rokov v štyroch kútoch sveta. Či už sú to pravé thajské orchidee, tahitské perly, novozélandské Paua mušle, Zulugrass z Kene či indické a brazílske polodrahokamy. Inšpiráciu čerpám v prírode, ktorá vytvára tie najzaujímavejšie kreácie – či už v botanike alebo v podmorskom svete.

Chceli by ste vedieť viac? Celý profilový rozhovor nájdete už čoskoro na stránkach nášho časopisu.

Continue Reading
Advertisement
Mohlo by sa vám páčiť
Komentáre

More in In & Out

 • Back in time

  Život v dobe kamennej

  Ku 1. aprílu skončilo na Slovensku vysielanie viacerých českých televízií, pod čo sa podpísal tlak televízií...

 • In & Out

  Radi relaxujete? Skúste to priamo v meste!

  Oddych je niečo, čo by malo byť súčasťou každého zdravého životného štýlu. K tomuto sa prikláňa...

 • In & Out

  Nová móda pre letné kino? HOTTUB CINEMA!

  Keď si predstavíte leto, spojíte si ho podvedomä z vodou. Keď si však vezmete vodu, napadne...

 • In & Out

  Vzbura žien

  Ženy kašlú na bujné predstavy mužov o veľkých prsách. Hromadne si ich dávajú zmenšovať.

 • In & Out

  Vlastová matematika

  O tom, že sú vlasy zrkadlom nášho zdravotného stavu, niet žiadných pochýb. Dokážu prezradiť dokonca i...

Populárne

Advertisement
Na vrch