Handmade šperky nie sú „aušus“!

Vyrába unikátne šperky, aké vo svete nemajú obdobu. Napriek tomu jej meno rezonuje oveľa viac v zahraničí než na Slovensku. A pri tom sa Izabela Štefunková narodila pod Tatrami. Hoci mala prácu snov, vzdala sa jej a rozhodla sa splniť si životný sen. Dnes ručne vyrába rozprávkové šperky zo vzácnych tahitských čiernych perál či z pravých thajských orchideí, ktoré zalieva do striebra, zlata a do živice. Táto výnimočná dáma žije striedavo vo Viedni i v Paríži, hovorí plynule 8 jazykmi a v nohách má už doslova celý svet. Áno, dámy a páni, takíto výnimoční ľudia reprezentujú Slovensko za hranicami bez toho, že by ich mnohí z nás poznali…

Kto sa skrýva za menom Izabela Štefunková?
Izabela Štefunková síce pochádza zo Slovenska, ale od detstva žije v zahraničí. Narodila som sa pod Tatrami, detstvo som prežila s rodičmi v Alžírsku, vyštudovala som vo Francúzsku, do prvého zamestnania som nastúpila v Prahe u Michelin, potom vo Viedni do Phillips, s ktorým som odišla do centrály v Holandsku – odtiaľ aj môj holandský pas…
Som žijúci príklad globalizmu, som doma všade (smiech).

To znie ako veľmi zaujímavý životopis… Aká je vaša profesia?
Posledných 8 rokov som bola Export manažérka pre jednu rakúsku módnu firmu, čo v praxi znamenalo, že som bola 300 dní v roku na cestách od Los Angeles cez Island až po Moskvu. A keď som po mamke stratila na rakovinu aj otca, uvedomila som si, že život je krátky, a dala som výpoveď, aby som si splnila sen – urobiť zo svojho hobby svoje povolanie.

A tým je?
Výroba a predaj vlastnej značky unikátnych handmade šperkov.

To je celkom výrazná zmena od vašej pôvodnej profesie. Ako ste sa dostali k šperkárstvu?
Od malička som si väčšinu módnych doplnkov i oblečenie vytvárala sama. Aj na štúdium som si privyrábala ako externá dizajnérka pre jednu francúzsku firmu. Počas mojich dlhoročnych ciest po svete som ponachádzala krásne komponenty a vyrábala z nich šperky. Najskôr pre seba a pre kamarátky, postupne sa myšlienka mojej vlastnej značky konkretizovala viac a viac…

Vyštudovali ste umeleckú školu?
Nie. Vyštudovala som vo Francúzsku medzinárodný obchod. Čiže mám obchodnú bázu, ktorá mi spolu s mojimi doterajšími skúsenosťami pomáha postaviť a etablovať moju firmu na medzinárodnej módnej scéne. Čo sa týka výroby šperkov, som samouk. Nakúpila som si v zámori desiatky kníh, navštívila v Kanade pár workshopov. A fantázia vždy mala a stále má v mojom živote miesto.

Máte medzi zákazníkmi aj známe tváre? Či už zo Slovenska alebo iných krajín?
Keďže som firmu založila len pred 5-timi mesiacmi, dá sa povedať, že len začínam. Mala som už módnu prehliadku v Čechách s firmou Max Mara a v Košiciach mi líniu šperkov predstavila Andrea Verešová. K dnešnému dňu mám zakazníkov v 6-tich krajinách – okrem Českej a Slovenskej republiky, vo Francúzsku (kde trávim polovicu času u môjho priateľa v Paríži), ďalej v Rakúsku, Holandsku a v Kanade.

Ako dlho sa už venujete výrobe šperkov?
Profesionálnejšie, odkedy sa pohrávam s myšlienkou skúsiť to na vlastnú pasť, 2-3 roky.
Minulý i tento rok som stihla absolvovať Európsku dizajnérsku súťaž v Londýne, kde som sa oba razy dostala spomedzi stoviek účastníkov medzi top 20, vďaka čomu boli moje šperky vystavené na London Jewellery week.

Čím sú vaše šperky unikátne?
Šperky sa dajú kopírovať, ale fantázia, zručnosť a vkus nie. Značku som postavila na osobnom prístupe k zákazníčkam. Tvorím šperky na jedinečné príležitosti, k daným šatám, na požadovanú veľkosť, vo farbách i materiáloch, aké si klientka praje. Unikátnosť im dodávajú použité komponenty, ktoré v iných kolekciách takmer nenájdete. Hľadala som ich niekoľko rokov v štyroch kútoch sveta. Či už sú to pravé thajské orchidee, tahitské perly, novozélandské Paua mušle, Zulugrass z Kene či indické a brazílske polodrahokamy. Inšpiráciu čerpám v prírode, ktorá vytvára tie najzaujímavejšie kreácie – či už v botanike alebo v podmorskom svete.

Chceli by ste vedieť viac? Celý profilový rozhovor nájdete už čoskoro na stránkach nášho časopisu.

Poslal(a) ~

František Čaník sa narodil vo februári 1981 a od základnej školy sa rád venoval výpočtovej technike, čo mu zostalo až do dnešných dní. Spolu s informačnými technológiami sa však jeho kroky spojili aj s prácou pre internetové médiá, kedy stál pri zrode šoubizového portálu Šoubiznis.sk, odkiaľ čerpal inšpiráciu pri tvorbe nového lifestylového magazínu a časopisu MAKE. Ako sám rád hovorí, chce, aby na internete bol opäť poriadok a aby mali čitatelia opäť možnosť sami sa rozhodnúť, či budú veriť „kačiciam“, ktoré napísali bulvárne médiá, alebo si skôr zvolia verziu, ktorá nie je až tak pritiahnutá za vlasy a je konzultovaná priamo s aktérmi príbehu či článku ako takého.

Ako sa ti páčil tento článok?

E-mailová adresa nebude zverejnená!

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Start typing and press Enter to search